Współczesna moda czerpie garściami z lat 90. XX wieku, przywracając wiele popularnych w tamtym okresie trendów. Jednym z nich są doczepiane ozdobne kołnierzyki, które w nadchodzącym sezonie będą stosowane w różnych konfiguracjach.

Kołnierzyk ozdobny - ciekawy dodatek do ubrania

Kołnierzyki są wyjątkowym dodatkiem do prostego ubioru. Potrafią całkowicie odmienić stylizację, nadając jej charakteru i szyku. Kołnierzyki ozdobne z powodzeniem zastępują naszyjniki i doskonale komponują się z różnymi elementami garderoby. Pojawiają się w kolekcjach różnych domów mody i są uwielbiane przez współczesnych modowych influencerów. To właśnie oni sprawili, że kołnierzyki ozdobne powróciły do łask po wielu latach nieobecności.

Modne modele kołnierzyków w 2023 roku

Obecnie w modzie są przede wszystkim szerokie kołnierzyki w białym kolorze, często zdobione delikatną falbaną. Alternatywą dla tego trendu są kołnierzyki we wzory geometryczne, a także kolorowe kwiaty i grochy. Noszone są zarówno do dopasowanych, krótkich kardiganów oraz pulowerów z miękkiej dzianiny, jak i marynarek oversize, sukienek vintage, a także t-shirtów i bluz.

Materiały potrzebne do uszycia kołnierzyka ozdobnego

Kołnierzyk ozdobny można uszyć z każdego materiału, należy jednak pamiętać, że w wypadku cienkich tkanin konieczne jest ich wcześniejsze umieszczenie na fizelinie. Piękne kołnierze powstają z filcu, sztucznej skóry, a także bawełny i satyny. Wybierając tkaninę, warto brać też pod uwagę, czyumożliwia ona łatwe naniesienie ozdób, które mają zostać umieszczone na kołnierzyku. Ostatecznie najważniejsze jest jednak, by materiał podobał się osobie, która będzie kołnierz nosić.

Szycie kołnierzyka ozdobnego - jak to zrobić?

Ozdobny kołnierzyk można oczywiście kupić, jednak by mieć pewność, że będzie on idealnie dopasowany, najlepiej go samodzielnie uszyć. Najłatwiejszym sposobem jest odprucie kołnierza od niechcianej koszuli, a następnie doszycie stosownego zapięcia i elementów ozdobnych według własnego uznania. Osoby, które nie boją się pracy z igłą i nitką, mogą również zdecydować się na uszycie ozdobnego kołnierzyka od zera.

Szycie kołnierzyka ozdobnego krok po kroku:

Wybrać kształt i styl kołnierzyka

W pierwszej kolejności należy zdecydować, jaki kształt powinien mieć kołnierzyk i w jakim stylu ma być utrzymany.

Wybrać zapięcie na kołnierzyk

Kolejny krok zakłada wybór pożądanego zapięcia kołnierzyka. Mogą to być wstążki, ozdobne sznurki, łańcuszki, a także guzik z pętelką, haftka i konik, zatrzaski, a nawet rzepy.

Przygotować szablon

Osoby posiadające doświadczenie w szyciu mogą samodzielnie zaprojektować szablon kołnierzyka. Dla pozostałych polecane jest znalezienie stosownego wykroju w internecie lub w czasopismach poświęconych robótkom ręcznym. Wybrany szablon należy następnie wydrukować i wyciąć.

Wyciąć tkaninę zgodnie z szablonem

Następnym krokiem jest umieszczenie szablonu na wcześniej przygotowanej tkaninie i wcięcie z niej potrzebnych do uszycia kołnierzyka elementów. Potrzebne są dwa takie same kołnierzyki. Ważne jest, by pamiętać o pozostawieniu zapasu na szew w miejscu, w którym dwie warstwy kołnierza będą łączyć się w jedną.

Dodać usztywnienie

Jedną z wyciętych części należy usztywnić, najlepiej przy pomocy lekkiego, elastycznego wkładu streczowego, czyli tak zwanej kamelówki. Będzie to wierzchnia część kołnierza.

Złożyć części kołnierza w całość

Obie części kołnierza należy złożyć stroną właściwą do środka, a następnie starannie spiąć szpilkami, by zapobiec ich przesuwaniu podczas szycia.

Zszyć kołnierz

Kołnierz trzeba następnie przeszyć na maszynie ściegiem prostym, około 0,5 cm od brzegu tkaniny.

Dodać zapięcie

Po wywróceniu uszytego kołnierza na stronę właściwą, należy przyszyć do niego wcześniej wybrany system zapięcia.

Dodatki nadające kołnierzykowi ozdobnemu eleganckiego charakteru

By nadać kołnierzykowi unikalnego szyku, warto umieścić na nim ozdobne dodatki. Mogą to być koraliki, nity, guziki, a także koronki bawełniane. Do wykończenia kołnierzyka ozdobnego doskonale nadają się także aplikacje gipiurowe. Elementy te dostępne są w naszej pasmanterii. W naszym katalogu można znaleźć szeroki wybór aplikacji do kołnierzyków ozdobnych w różnych wzorach i kolorach, a także kleje do tkanin, które umożliwią bezpieczne ozdobienie kołnierzyka koralikami i innymi dodatkami.