Gipiura to rodzaj aplikacji krawieckiej która wykonywana jest metodą klockową. To bardzo stylowa, kobieca i luksusowa ozdoba. Nadaje tkaninom niepowtarzalnego i eleganckiego charakteru. Gipiura przyjmuje różnorodne i zachwycające wzory, stąd też jest chętnie wykorzystywana jako stylowy dodatek do sukienek, spódnic czy koszul. Jej niesamowita prezencja skutecznie zwraca uwagę innych osób. Gipiura jest równie chętnie stosowana w przemyśle tekstylnym do ozdabiania obrusów, firan czy innych produktów zdobiących wnętrza domów. 

Najczęstsze wykorzystanie gipiury

Gipiura inaczej nazywana wzorem weneckim jest rodzajem koronki, która wyróżnia się wytwornością i elegancją. Charakteryzuje się dużymi i nieregularnymi oczkami oraz wypukłym kształtem. To bardzo piękny, lecz niezwykle trudny do wykonania rodzaj koronki. Gipiura zwykle tworzona jest z bawełny bądź jedwabiu, rzadziej z włókien syntetycznych. Występuje w postaci aplikacji, najczęściej zdobiąc odzież, np. sukienki czy spódnicę. Z powodzeniem wykorzystywana jest również do dekoracji wnętrz, zwłaszcza firan czy zasłon. Koronka gipiurowa sprzedawana jest na metry zazwyczaj w kilku szerokościach.

Zobacz także: Eleganckie stylizacje z koronką — poznaj wyrafinowane techniki dekoracyjne w krawiectwie

Historia gipiury

Gipiura pochodzi od francuskiego słowa, które oznacza koronkę. Technika wytwarzania sięga XVI wieku. Największą popularnością cieszyła się w XIX i XX wieku. Zaczęto ją wyplatać we Flandrii. Początkowo stanowiła bardzo cenny materiał, dostępny wyłącznie dla arystokracji. Z czasem produkcja gipiury stała się bardziej powszechna i dostępna dla większej grupy odbiorców. Obecnie po ten rodzaj koronki sięgają osoby szukające eleganckich wykończeń.

elegancka i kobieca koronka gipiurowa

Gipiura, jako dodatek do eleganckiej stylizacji

Koronki gipiury do doszywania same w sobie są bardzo eleganckie i stylowe. Nadają odzieży niepowtarzalnego charakteru. Swym pięknem wzbogacają poszczególne części garderoby i skutecznie przyciągają wzrok. Dodatkowo znacząco wpływają na atrakcyjny wygląd danej odzieży. Nie dziwi więc fakt, że gipiury są chętnie naszywane na sukienki wieczorowe czy eleganckie spódnice. Dużą popularnością cieszą się także kołnierzyki gipiurowe, jak również aplikacje przyszywane na dekolcie. Warto zatem mieć w swojej szafie kreacje z elementami gipiurowymi. To niezwykle elegancka i ponadczasowa tkanina.

Sprawdź również: Sukienka z koronki - jak ją uszyć?

W jakich miejscach najlepiej aplikować gipiurę? 

Gipiura niezwykle elegancko i stylowo prezentuje się w okolicach dekoltu, ewentualnie jako kołnierzyk. Dużym zainteresowaniem cieszą się również sukienki w całości wykonane z tego rodzaju koronki, zwłaszcza wieczorowe lub ślubne. Gipiura zdobi także eleganckie koszule oraz spódnice, gdzie najczęściej stosowana jest jako wykończenie dolnej części. Jej ozdobny charakter idealnie sprawdza się na wyjątkowe okazje. Warto jednak pamiętać, że gipiura wykorzystywana jest również jako element dekoracyjny firan, zasłon, obrusów czy poszewek dekoracyjnych. Doskonale prezentuje się również jako wykończenie zdobionych akcesoriów do włosów. 

Koronka gipiurowa - w jaki sposób ją doszyć?

Możliwe jest samodzielne aplikowanie gipiury, jednak wymaga to odrobiny zdolności krawieckich. Można ją przyszyć ręcznie lub na maszynie. W pierwszym przypadku należy przygotować koronkę poprzez odpowiednie przycięcie i ułożyć ją na danym materiale. Następnie przy pomocy igły i nici (w kolorze gipiury) należy bardzo delikatnie zszyć obie tkaniny tak, aby nie było widocznych szwów. Drugim sposobem jest przyszycie gipiury na maszynie. W tym przypadku również należy najpierw odpowiednio przygotować koronkę. Następnie nanieść gipiury na sukienki lub inny materiał i zszyć je na maszynie, używając nici w kolorze gipiury.

Czym różni się gipiura od koronki oraz haftu?

Gipiura bardzo często mylona jest z haftem. Obie te ozdoby są bardzo podobne do siebie. Haft jest metodą zdobienia tkanin, która polega na wyszywaniu różnych wzorów. Wykonywany jest bezpośrednio na materiale. Z kolei gipiura występuje w postaci aplikacji do naszywania. Jej charakterystyczną cechą są nieregularne oczka oraz wypukły wzór. Dodatkowo jest sztywniejsza i grubsza. Koronka natomiast zazwyczaj jest bardziej miękka w dotyku niż gipiura.

Niewątpliwie gipiura to znak elegancji i kobiecości. Jej przepiękne wzory potrafią odmienić każdą wieczorową kreację. Należy mieć jednak na uwadze, że gipiury wymagają troskliwej pielęgnacji. Warto zatem unikać silnych detergentów i wysokiej temperatury podczas prania.