Koronka na tiulu to jeden z najczęściej wybieranych materiałów wykorzystywanych do dekoracji odzieży, ale nie tylko. Sam tiul to jedna z najdelikatniejszych oraz najbardziej eleganckich tkanin. Umieszczenie na nim haftu sprawia, że prezentuje się jeszcze bardziej wyjątkowo. Trzeba jednak pamiętać, o tym, abywłaściwie dbać o koronkę na tiulu, co pozwoli zachować jej świetny wygląd. Dowiedz się, jak robić to we właściwy sposób.

Koronki na tiulu - lekki i zwiewny materiał

Koronki umieszczone na tiulu są bardzo delikatne, dzięki czemu wyglądają lekko i zwiewnie. Najczęściej wytwarza się je z włókien bawełnianych lub syntetycznych. Są one niezwykle romantyczne, dlatego bardzo często stosuje się je do wykańczania sukienek ślubnych. Dzięki temu, że one przezroczyste, bardzo często robi się z nich również zwiewne welony. 

Zalety koronek na tiulu

Piękny wygląd koronek na tiulu sprawia, że są one tak chętnie wybierane przy projektowaniu oraz produkcji odzieży. Mogą mieć różne wzory oraz motywy, co pozwala dobrać je do konkretnego typu stroju. Zdecydowanie najbardziej popularne są koronki z motywami kwiatowymi, które sprawiają, że są one romantyczne oraz dziewczęce. 

Koronki na tiulu - właściwości materiału 

Najważniejsze cechy tego rodzaju dekoracji to:

  • elegancki wygląd — dzięki temu sprawdzą się one na wiele różnych okazji,
  • lekkość — odzież wykonana z tiulu ozdobionego koronkami jest bardzo zwiewna i lekka,
  • wysoka jakość — warto wybierać dekoracje dostępne w sprawdzonych i zaufanych sklepach pasmanteryjnych, co da pewność, że będą one wytrzymałe.
koronka na tiulu

Niewątpliwą zaletą koronek umieszczonych na tiulu jest także ich uniwersalny charakter. Mimo że głównie kojarzą się z kobiecymi strojami, to duży wybór wzorów i kolorów sprawia, że świetnie sprawdzą się także jako elementy dekoracyjne innych elementów garderoby. Z powodzeniem można je zastosować np. jako efektowną biżuterię lub ozdobę torebki czy butów.

Pielęgnacja koronek na tiulu — co trzeba wiedzieć na ten temat?

Tiul to bardzo delikatny materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Trzeba pamiętać o tym, aby we właściwy sposób o niego dbać, co pozwoli utrzymać odzież wykonaną z tej tkaniny w dobrej kondycji. 

inny być prane w pralce. Jeśli już musisz to zrobić, to wybierz najdelikatniejszy program z jak najniższą temperaturą. W przypadku wyjątkowo delikatnych ubrań, które w całości są zrobione z tej tkaniny, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pranie ręczne. Pamiętaj także o tym, aby używać jedynie delikatnych detergentów. Nie należy także prać koronek razem z innymi materiałami, gdyż może to prowadzić do ich uszkodzenia. 

Koronek na tiulu nie należy także suszyć przy pomocy suszarki bębnowej. Wyprany materiał trzeba rozwiesić i pozostawić do samoczynnego wyschnięcia. Najlepiej jest rozłożyć koronkę na płasko i suszyć na świeżym powietrzu, ale nie bezpośrednio na ostrym słońcu.

najlepiej przechowywać na wieszaku.

Jak czyścić koronkę na tiulu?

Jeśli zdarzy się, że koronka na tiulu wybrudzi się, to trzeba jak najszybciej usunąć z niej plamy, aby zanieczyszczenie nie wniknęło w głąb materiału. Należy do tego użyć skutecznego, ale jednocześnie delikatnego detergentu. Nie wolno stosować silnych środków chemicznych, gdyż mogą one ją trwale uszkodzić. Trzeba pamiętać o tym, aby specyfik delikatnie rozprowadzić na materiale poprzez pocieranie. Nie można tego robić zbyt intensywnie. Następnie należy spłukać miejsce, w którym wcześniej była plama pod bieżącą wodą oraz dokładnie wysuszyć. 

Koronka na tiulu to piękny, ale także delikatny materiał. Trzeba więc odpowiednio o niego dbać. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, warto kierować się zaleceniami producenta, który określa, w jaki sposób prać oraz suszyć ten materiał./p>

Sprawdź również: Koronka na tiulu do sukni ślubnej – sprawdź jak stworzyć wyjątkową kreację na swój ślub!